Potvrzování o prodělání Covid infekce pro mš a školy:
Vážení rodiče věnujte pozornost tomuto textu, který upravuje pravidelné testování ve školách od 12. dubna 2021. Naše odborná pediatrická společnosti připravuje v těchto dnech vzor potvrzení o prodělaném onemocnění COVID-19, které by mělo obsahovat datum prvního pozitivního POC antigenního testu (u nemocného jedince) nebo RT-PCR testu, od kterého neuplynulo více než 90 dní. Potvrzení pozitivity SARS CoV2 mohou doložit zprávou z laboratoře, rozhodnutím HS o nařízení izolace či případně potvrzením od registrujícího PLDD. Osobní přítomnost v dané škole se umožňuje také dítěti, žákovi nebo studentovi bez potřeby provádění preventivních testů, pokud doloží, že:
Dále je podstatné:
|
Jak postupovat v případě setkání s nákazou Covid 19 (nařízení MZ ČR z 1.3.2021:
1. Jako POTENCIÁLNĚ NAKAŽENÍ se z hlediska hygieny stanou osoby, která se setkaly buď s člověkem mající projevy koronavirové infekce, nebo s člověkem, který má pozitivní PCR test provedený v posledních dnech. Je jedno, jestli ke kontaktu došlo v mateřské škole, na pracovišti, nebo v rodině.
Potenciálně nakažení jsou povinni neprodleně o této skutečnosti informovat svého praktického lékaře (v případě dětí pediatra). Možné je to buď telefonicky, nebo mailem - v našem případě na L.Hanousek@wo.cz. Je třeba uvést jméno a příjmení potenciálně nakaženého, jeho adresu, rodné číslo, číslo zdravotní pojišťovny, telefonní kontakt na mobil a datum kontaktu.
1. Potenciálně nakažení jsou povinni podrobit se čtrnáctidenní karanténě a koronavirovému PCR testu.
Lékař zadá jméno a ostatní údaje potencionálně nakaženého prostřednictvím internetu do celostátní evidence nakažených, čímž umožní nakaženému bezplatně absolvovat test na COVID 19.
Potencionálně nakažený se nahlásí do nejbližšího covidového centra (v případě dětí a dospělých z okresu Hradec Králové je to Fakultní nemocnice v HK). Provede to také pomocí internetu - na webových stránkách nemocnice. Na test se však může potencionálně nakažený dostavit nejdříve 5. až 7. den od kontaktu, aby byl test právoplatný. PCR test výtěrem z nosohltanu (přes nos) není příliš bolestivý, obzvláště u dětí je prováděn velmi ohleduplně.
Výsledek testu obdrží testovaný následující den po testu. Výsledek opět sdělí svému lékaři buď telefonicky, nebo mailem. Sdělí mu i případné obtíže, která má, aby mohl lékař rozhodnout o dalším postupu.
2. NEGATIVNĚ TESTOVANÍ, jsou ti, kterým test vyšel negativně a současně nemají projevy nákazy Covidem 19. Pokračují v karanténě v celkové délce 14 dnů. Za negativně testovaného se také pokládá člověk, u které byl proveden antigenní test na COVID 19 a současně ani nemá žádné příznaky koronavirové infekce.
3. POZITIVNĚ TESTOVANÍ : jsou to osoby s pozitivním výsledkem PCR testu na COVID-19. Také u nich platí karanténa 14 dnů, ale všechny jejich další kontakty musí na test. Z této povinnosti testu a karantény jsou zpravidla vyjmuty osoby, které prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění Covid 19, nejeví žádné příznaky onemocnění Covid 19 a doba od jejich posledního testu není delší než 90 dnů. Na test také nemusí kontakty, které mají certifikát MZ o provedeném očkování proti Covid 19
UKONČENÍ KARANTÉNY:
a) u osob negativně testovaných končí karanténa po 14 dnech od testu, pokud osoba nemá příznaky COVID-19. Nový test na COVID 19 se neprovádí.
Pokud se příznaky Covid 19 během karantény objeví, musí osoba informovat svého lékaře. Ten rozhodne o dalším PCR testu.
b) u osob pozitivně testovaných trvá karanténa také 14 dnů. Pokud se během karantény objeví příznaky nemoci Covid 19, čeká se do jejich ústupu. Po ústupu obtíží se počkají 3 dny a karanténa se ukončí. Stále ale platí, že nejkratší doba karantény je 14 dnů.
Na podzim a v zimě 2020/21 je nutné objednat se před vyšetřením v ordinaci telefonicky , platí to i pro kojeneckou poradnu ( Pouze potvrzování formulářů o zdravotní způsobilosti a 0ČR je bez nutnosti objednání - viz "Ordinační doba").
Prosím, k vyšetření noste "identifikační kartičky pojištěnce" vašeho dítěte". Budete je potřebovat v našem novém registračním zařízení v čekárně, pomocí kterého se snažíme, aby vaše doba čekání byla co nejkratší. Děkujeme.
Od jara 2020, kdy bylo v souvislosti s nemocí Covid 19 nutné telefonické objednání před vyšetřením v ordinaci, ubylo běžných, někdy i zbytečných návštěv v ordinaci. Mnoho rodičů si je schopno poradit si s prvními příznaky nemocí doma. Je to dobře, můžeme se tak více věnovat vážnějším případům.
Stále však v ordinaci i při telefonických konzultacích vidím, že v mnoha případech v rodinách přetrvávají nesprávné mýty v přístupu k příznakům nemocí a kdyby rodiče uměli příznaky lépe posoudit, jejich děti by se uzdravily dříve. To byl i důvod k tomu, proč jsem rady, které udělujeme rodičům v ordinaci, zpracoval v roce 2019 do knížky "Maminko, není mi dobře".
Nemusíte si knížku kupovat, byť je v běžné distribuční i internetové síti. Stačí, když si ji od někoho vypůjčíte. Najdete v ní však mnoho rad, s pomocí kterých si s nemocemi poradíte mnohdy i sami, aniž byste museli do ordinace či na LSPP.
Na knížce spolupracovalo 12 konzultantů a 3 recenzenti, vše renomovaní lékaři jak praktičtí, tak někteří přednostové z klinik FN. Vydalo ji nakladatelství Vašut. Jsem velmi rád, že tak díky knížce můžeme rodičům poskytnout vodítko k tomu, jak přistoupit k příznakům nemocí v době, kdy není možno zajít ke svému praktickému dětskému lékaři. Věřím, že snad knížka bude pro rodiče užitečnou pomůckou. Na náš web postupně přidávám některé z článků v přiměřeném rozsahu (zatím zde máme léčbu horečky, některé poznámky k očkování, několik zajímavostí ke genetice, informace pro rodiče novorozenců a další).
A na závěr ještě stanovisko hlavní hygieničky, k testování kontaktů. Zatím je platné pro září a říjen 2020:
Na základě mimořádného opatření ministra zdravotnictví č.j. MZDR 40555/2020-1/MIN/KAN ze 24. září 2020, čl. II, bod 2 a 4 se s účinností od 25.9. 2020 do odvolání, nařizuje provést všem osobám, včetně dětí bez ohledu na věk, kterým byla nařízena karanténní opatření, v rozmezí 5. až 7. dne od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou, nejpozději do 10. dne, RT-PCR test na přítomnost viru SARS-CoV-2. Provedení testu je tímto opatřením nařízeno všem osobám v karanténě bez rozdílu.
Bod 4, uvádí případ, kdy z kapacitních nebo technických důvodů se nepodaří tento test provést do 10. dne od kontaktu, pak je možné karanténní opatření ukončit u asymptomatických osob bez provedení testu za 14 dnů od kontaktu.
Mimořádné opatření jasně uvádí, že se jedná pouze o případy osob bez příznaků, kdy se test nepodaří provést, čímž je myšlena situace výjimečná, kdy v provedení testu brání překážka např. v podobě nedostatečné kapacity laboratoří nebo obtíží s vystavením elektronické žádanky na vyšetření.
Mimořádné opatření nepřipouští možnost volby a individuálního rozhodování u koho test provést a u koho nikoli.
Důsledné provádění testování osob v karanténě, umožní odhalit další případné infikované osoby, izolovat je a vyhledat jejich další kontakty....
Poznámka 8.4.2021:
Osobně si myslím, že děti nebudou nějakým zásadním přenašečem koronaviru až začnou chodit do školy. Proto jsem byl i zastáncem jejich brzkého návratu do škol. Nemám však tento předpoklad doložený žádnou studií, spíše postupuji analogicky k jiným infekcím. Přesto se musíme - alespoň do doby, než budou ve světě nějaké relevantnější názory na přenos Covidu 19, smířit s testováním. O jeho frekvenci lze diskutovat, ale určitě se mu musíme podřídit.
O očkování proti coronaviru platí plně to, co říkám a píši až asi dvacet let: U každého očkování záleží na tom, co má větší riziko. Zda očkování, nebo nemoc jako taková. Covid 19 je velmi zvláštní infekce, zrádnější, než jiné virózy, jakkoliv jsou epidemiologická opatření stejná, jako u chřipky. Očkování je u dospělých jedinců rozhodně důležitou cestou k oslabení infekce a zejména dobrou prevencí zahlcení jednotek intenzívní péče nemocnými.
O očkování u dětí se stále diskutuje. Celosvětově probíhají intenzívní studie, které mají posoudit právě to, co zvažujeme i my: Je-li očkování menším rizikem, než onemocnění samo. I když coronavirus postihuje méně děti, než dospělé, přesto se čas od času právě u dětí vyskytne tzv. polysytémový zánětlivý syndrom, které dítě ohrožuje na životě. Do doby, než by mělo dojít k případnému očkování dětí, budeme mít spoustu nových informací z mnoha zemí a budeme o věci diskutovat mnohem erudovaněji.
Přeji všem hezké jaro, jsem přesvědčen, že do léta se budou počty nemocných stále zmenšovat a riziko nemoci klesat. Opatrnost je ale na místě, protože na podzim opět dojde k další vlně nemoci. Nebude ale už tak vážná, protože mnoho dospělých bude v té době očkovaných.
Starší informace:
14. července 2017 jsem přidal do galerie "O dětských nemocech" ještě článek "Něco genetického na odlehčení", který je spíš pro zábavu, než odborným textem. Čtyřicet let sleduji jisté genetické souvislosti, ať již ve vlastnostech dětí a jejich rodičů a prarodičů, tak souvislosti v tom, kdy se rodičům narodí chlapeček či holčička. Berte, prosím, tento text opravdu jako čtení pro chvíle volna, velmi jsem vážil jeho zveřejnění, protože se zcela odlišuje od textů popisujících jinak seriozně a zcela vážně příznaky dětských nemocí a jejich léčbu. Možná budu muset text časem vyřadit, abych nebyl považován za dalšího Ericha von Danikena, ale pokud mi někdo napíše názor a své zkušenosti, budu rád. LH
|
|
|