Aktuální informace

Na podzim a v zimě 2020/21 je nutné objednat se před vyšetřením v ordinaci telefonicky (s výjimkou potvrzování formulářů o zdravotní způsobilosti - viz "Ordinační doba").

Prosím, k vyšetření noste "identifikační kartičky pojištěnce" vašeho dítěte". Budete je potřebovat v našem novém registračním zařízení v čekárně, pomocí kterého se snažíme, aby vaše doba čekání byla co nejkratší. Děkujeme. 


Od jara 2020, kdy bylo v souvislosti s nemocí Covid 19 nutné telefonické objednání před vyšetřením v ordinaci, ubylo běžných, někdy i zbytečných návštěv v ordinaci.  Mnoho rodičů si je schopno poradit si s prvními příznaky nemocí doma. Je to dobře, můžeme se tak více věnovat vážnějším případům.

Stále však v ordinaci i při telefonických konzultacích vidím, že v mnoha případech v rodinách přetrvávají nesprávné mýty v přístupu k příznakům nemocí a kdyby rodiče uměli příznaky lépe posoudit, jejich děti by se uzdravily dříve. To byl i důvod k tomu, proč jsem rady, které udělujeme rodičům v ordinaci, zpracoval v roce 2019 do knížky "Maminko, není mi dobře".

Nemusíte si knížku kupovat, byť je v běžné distribuční i internetové síti. Stačí, když si ji od někoho vypůjčíte. Najdete v ní však mnoho rad, s pomocí kterých si s nemocemi poradíte mnohdy i sami, aniž byste museli do ordinace či na LSPP.


Na knížce spolupracovalo 12 konzultantů a 3 recenzenti, vše renomovaní lékaři jak praktičtí, tak někteří přednostové z klinik FN.  Vydalo ji nakladatelství Vašut. Jsem velmi rád, že tak díky knížce můžeme rodičům poskytnout vodítko k tomu, jak přistoupit k příznakům nemocí v době, kdy není možno zajít ke svému praktickému dětskému lékaři. Věřím, že snad knížka bude pro rodiče užitečnou pomůckou. Na náš web postupně přidávám některé z článků v přiměřeném rozsahu (zatím zde máme léčbu horečky, některé poznámky k očkování, několik zajímavostí ke genetice, informace pro rodiče novorozenců a další).COVID 19 - můj názor:

    Pacienti i známí se mě ptají, co skutečně soudím o nemoci Covid 19. Pokusím se odpovědět tak stručně, jak to jen jde. 
    Otázku, jak je koronavirus nebezpečný, si kladu už několik měsíců sám. Faktem je, že současný Covid 19 postihuje jen málo děti, ty se ale mohou stát jeho přenašeči. Větší příznaky zpravidla děti nemívají. Natož plně rozvinutou nemoc. Děti mají trochu jiný imunitní systém, než dospělí a staří lidé, zmínil jsem se o tom ve své poslední zdravotnické knížce. 
    Děti jsou proti virům obecně odolnější, protože si protivirovou imunitu pěstují již od školkového věku tím, že se setkávají trvale a každodenně s ostatními dětmi (a děti mívají mnohem více nemocí horních dýchacích cest, než dospělí, kteří se potkávají např. v zaměstnání). Virusy nechávají dobré hladiny protilátek (viz typické dětské nemoci jako spalničky či zarděnky). Naopak děti chytají snadněji infekce bakteriální (Haemophillus, Branhamella atp.). Ty ale nejsou moc nebezpečné, projevují se nejčastěji obtížemi horních cest dýchacích - rýmou a kašlem. 
    Nejhůře snášejí Covid 19 lidé staří a zejména chronicky nemocní, nejvíce ti s nadváhou. Jejich plíce infekci neudýchají a lidé končí na JIP. Takže většina opatření je právě kvůli těmto chronicky nemocným pacientům. 
    Určitě souhlasím s rouškami, je to už několika sty léty ověřená ochrana před kapénkami plnými choroboplodných zárodků, které každý vydechuje (proto roušky chirurgů na operačních sálech). Rouška nás ani tolik nechrání proti nakažení (to dokáží jen kvalitní respirátory), ale snižuje zásadně možnost přenosu na ostatní. Bohužel je nutná ale i karanténa, která přenosu na ostatní také brání. Nadměrné testování je možná trochu diskutabilní - nakonec i proti němu je nejvíce lékařských hlasů, které slyšíme. V den testu na přítomnost virové RNA nemusíme být pozitivní, nakazit se však můžeme kdekoliv třeba příští den. Nošení roušky je ale dobrou formou prevence přenosu koronaviru, pokud jsme nakažení (a bez příznaků, což je časté), na staré a nemocné.     Koronavirus se chová podobně jako virus chřipky. Prevence je tedy stejná jako u chřipky. S D vitamínem to není nic nového, už ve své knížce jeho obecnou důležitost zdůrazňuji. Na rp. lze napsat Vigantol, ten se užívá 3 kp. denně, ale v lékárně lze koupit i řadu preparátů s D vitamínem získávaných především z mořských ryb. Na rozdíl od syntetických multivitamínových směsí, které nepokládám za užitečné, je D vitamín dobrý a s ústupem slunečního svitu bude stále důležitější. Existují i sirupy s velkou koncentrací rybího tuku (imunitně velmi zdatný), které jsou chuťově přijatelné. Ale teď po létě máme vitamínu D všichni dost, protože se syntetizuje především za pomoci slunečního záření. Velmi podrobně se zabývám opatřeními vedoucími ke zvyšování obranyschopnosti ve své knížce. Plně vše platí i pro infekci koronaviry. Já osobně se snažím přidat k vitamínu D ještě jablka a hrušky, tedy ovoce, které je z našich zeměpisných šířek. Z těch je C vitamín (navíc i z brambor) nejlépe vstřebatelný. Přidávám si občas i mandarinky a pomeranče, které mám rád a trochu mi připomínají Vánoce. Ty se už blíží a uvidíte, že během nich se i množství nemocných sníží. Tak je to vždy. Prostě se musíme snažit spolu s korovavirem na Zemi žít.
    Buďme k němu pokorní, je trochu nebezpečnější, než nastuzení, přiměřeně se chraňme a chraňme starší a chronicky nemocné a nesmějte se těm, kdo roušky nosí.  Ale děs není nutný. Vyvolává stres a ten zhoršuje, jak známo, imunitu... A tak se společně držme... a těšme se na ty Vánoce... 


A na závěr ještě stanovisko hlavní hygieničky,  k testování kontaktů. Zatím je platné pro září a říjen 2020:

Na základě mimořádného opatření ministra zdravotnictví č.j. MZDR 40555/2020-1/MIN/KAN ze 24. září 2020, čl. II, bod 2 a 4 se s účinností od 25.9. 2020 do odvolání, nařizuje provést všem osobám, včetně dětí bez ohledu na věk, kterým byla nařízena karanténní opatření, v rozmezí 5. až 7. dne od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou, nejpozději do 10. dne, RT-PCR test na přítomnost viru SARS-CoV-2. Provedení testu je tímto opatřením nařízeno všem osobám v karanténě bez rozdílu.

Bod 4, uvádí případ, kdy z kapacitních nebo technických důvodů se nepodaří tento test provést do 10. dne od kontaktu, pak je možné karanténní opatření ukončit u asymptomatických osob bez provedení testu za 14 dnů od kontaktu.

Mimořádné opatření jasně uvádí, že se jedná pouze o případy osob bez příznaků, kdy se test nepodaří provést, čímž je myšlena situace výjimečná, kdy v provedení testu brání překážka např. v podobě nedostatečné kapacity laboratoří nebo obtíží s vystavením elektronické žádanky na vyšetření.

Mimořádné opatření nepřipouští možnost volby a individuálního rozhodování u koho test provést a u koho nikoli.

Důsledné provádění testování osob v karanténě, umožní odhalit další případné infikované osoby, izolovat je a vyhledat jejich další kontakty....

Starší informace: 

14. července 2017 jsem přidal do galerie "O dětských nemocech" ještě článek "Něco genetického na odlehčení", který je spíš pro zábavu, než odborným textem. Čtyřicet let sleduji jisté genetické souvislosti, ať již ve vlastnostech dětí a jejich rodičů a prarodičů, tak souvislosti v tom, kdy se rodičům narodí chlapeček či holčička. Berte, prosím, tento text opravdu jako čtení pro chvíle volna, velmi jsem vážil jeho zveřejnění, protože se zcela odlišuje od textů popisujících jinak seriozně a zcela vážně příznaky dětských nemocí a jejich léčbu. Možná budu muset text časem vyřadit, abych nebyl považován za dalšího Ericha von Danikena, ale pokud mi někdo napíše názor a své zkušenosti, budu rád. LH...