Kojení
- Hlavním pravidlem, které je třeba si v prvních dnech po porodu osvojit je, že čím je kojení častější, tím mléka tělo vyprodukuje. Maminka by tedy měla kojit kdykolivbude mít dojem, že má dítě hlad, i kdyby to mělo být 12x za den. Jeden z našich nejznámějších a nejuznávanějších pediatrů prof. Švejcar říkal, že do šesti týdnů by měl kojenec dostat pít kdykoliv bude chtít. Teprve později je vhodné naučit ho například tříhodinovému intervalu, a to jednak proto, aby vždy před dalším kojením došlo k vyprázdnění žaludku, v neposlední řadě ale i z praktického hlediska, aby si maminka mohla organizovat svůj čas mezi kojením.
- Sací reflex má novorozenec sice vrozený, přesto trvá několik dnů, než se dvojice sehraje. Není se proto třeba znepokojovat, pokud nedopadnou první pokusy o kojení dobře. Dítě by mělo být přikládáno k prsu, ne prs k dítěti. První pokusy o kojení by měla maminka provádět pomalu a v klidu, není-li si jistá, může o radu požádat naši sestřičku, laktační poradkyni, nebo někoho blízkého.
- Důležitá je poloha při kojení. V poloze v sedě by měla mít maminka podepřené nohy malou stoličkou, aby uvolnila tlak v páteři, pod dítětem je vhodné mít na klíně polštář.
- Kojící matka by měla mít k dispozici i sklenici vody a případně jídlo.
- U novorozenců neprodlužujeme noční přestávku mezi kojeními na dobu delší než čtyři hodiny. Bylo by to příjemné pro rodiče, ale pokud novorozenec nedostane pít dostatečně často, ranní pití je méně vydatné a hmotnostní přírustky jsou menší.
Poznámka: Firmou Nestlé Česko s.r.o. byl zpracován článek "Tipy a rady pro kojení", který lze nalézt na adrese https://www.nestlebaby.cz/cs/ Vzhledem k tomu, že texty o výživě pokládám za velmi pěkně zpracované a velmi dobře vyvážené (kojení, příkrmy), požádal jsem Nestlé Česko o možnost použít ho.)