Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Ostatní informace

PROSBA K RODIČŮM

 • Prosíme, nepodávejte jídlo dětem v čekárně. Nejen, že to není hygienické v prostředí, kde se pohybují nemocné děti, ale navíc zůstávají dětem zbytky jídla v ústech, ta ztěžují vyšetření a mohlo by snadno dojít ke vdechnutí potravy při vyšetření krku. Totéž platí o žvýkačkách
 • S akutně nemocnými dětmi (rýma, kašel a zejména bolesti břicha) přicházejte, prosím, ráno. Kolem 9. hodiny nám odvážejí materiál a zejména pokud je třeba při bolestech břicha vyšetření močového sedimentu, po deváté hodině je již pozdě.
  Není vhodné přicházet s akutně nemocnými dětmi odpoledne. Ranní doba je mnohem vhodnější, je k dispozici RTG, laboratoř, ultrazvuk a je možnost provedení výtěru, je-li to třeba. 
  I z hlediska příznaků a případného podání ATB je lépe nejdříve 1-2 dny snižovat teplotu ke 38 stupňům (v podpaží) a přijít k vyšetření některý z dalších dnů. Klinický obraz bude lépe vyjádřen. Výjimkou jsou bolesti břicha, tam není možné vyšetření oddalovat,  případně teploty, které nereagují příliš na běžné způsoby snižování . Co nejrychlejší vyšetření je naopak nutné u tzv. "opozice šíje", jak je to popsáno v kapitole o snižování teploty.
 • Kojenecká poradna: Je v úterý od 10.00 do 11.45  a ve čtvrtek od 10.00 do 11.00 hodin, přičemž je určena pro zdravé děti. Prosíme, abyste v této době nevodili do ordinace děti nemocné, stávají se epidemiologickým nebezpečím pro malé kojence.
 • Odpolední ordinační doba by měla by být vyhrazena pro kontrolní vyšetření již zdravých dětí, pokud jsou tyto kontroly při prvním vyšetření doporučeny. Lze také přijít s dítětem, které má např. kožní obtíže, anebo chcete-li o čemkoliv, týkajícím se zdravotního stavu dětí, déle diskutovat. Rádi s Vámi pohovoříme právě v této době, kdy není v čekárně mnoho nemocných, jako je tomu ráno.
  Vzhledem k mým občasným odpoledním službám, musím některé dny odcházet těsně po skončení ordinační doby. Raději tedy, je-li to jen trochu možné, přicházejte do ordinace o něco dříve, než končí odpolední ordinace.
 • Držení malého dítěte při vyšetření. Prosím, zkuste se podívat, jak by mělo být dítě drženo při vyšetřování. Je to velmi důležité a pokud budete dítě držet sice jemně, ale pevně, mohu jen klidně přidržet dolní čelist a vyšetření úst a nosohltanu mi velmi ulehčíte.

Správné držení dítěte v ordinaci

Správné držení dítěte v ordinaci


        I držení batolat a předškolních děti na klíně je velmi důležité.  Některé děti se vyšetření brání, je to přirozené a nevadí mi to. Je ale nutné               přidržet zejména ruce, správně bych měl říci paže dítěte. Pokud jimi "šermují", těžko se mi vyšetřují plíce a srdce.

         Když děti na klíně při vyšetření pláčí, nemusíte je zklidňovat. Mnoho rodičů si to neuvědomí, ale při pláči děti široce otevírají ústa a mně se                 velmi dobře vyšetřuje nosohltan. Také dýchací šelesty jsou při pláči slyšet velmi dobře. Až s vyšetřením skončím, děti se samy uklidní.

         A ještě jedna prosba: Prakticky všem dětem vyšetřuji poslechem (pokud nepřichází jen s nemocí kůže) srdce a plíce. Prosím, pamatujte na to a          přiměřeně dítě odstrojte. Každé náročné rozepínání "body" oblečků zdržuje ty, kteří čekají za dveřmi v čekárně. Moc děkuji.

 • Telefonické dotazy:
  Rádi je zodpovíme, telefonem lze mnohé vyřešit. Velmi uvítáme Vaše zatelefonování například za situace, máte-li pocit, že se zdravotní stav Vašeho dítěte nezlepšuje tak rychle, jak byste předpokládali. Dotazy k akutně nemocným dětem musíme samozřejmě řešit kdykoliv. Naopak však dotazy k výsledkům vyšetření bychom uvítali spíše v odpoledních hodinách, abychom neprodlužovali dopolední čekací dobu nemocných dětí.
 • Prosíme, abyste v čekárně nenechávali cenné předměty a kabelky, čekárna je volně přístupná a rádi bychom předešli event. ztrátám.
...