Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Bolesti břicha u dětí

Bolest břicha

           

            Bolesti břicha se u dětí projevují různě a příčin, které k nim vedou, je mnoho. Jsou typickou diagnózou, kdy nakonec může být vše jinak, než se na první pohled zdá.

            Při hodnocení bolestí musíme být velmi opatrní zejména při bolestech v pravém podbřišku, pokud se objeví zvracení, teplota nebo bolest v zádech či při močení. V takovém případě je lepší co nejdříve vyhledat lékaře.

           Velmi častou příčinou bolestí břicha u dětí je nahromadění plynu v zažívacím traktu. Musíme být proto v posuzování bolesti opatrní, abychom za plynatost nepokládali některou z jiných příčin, které jsou sice méně časté, ale o to závažnější.  

           

V ordinaci se nejčastěji setkávám s těmito příčinami bolestí břicha:

plynatost,

bolesti břicha objevující se v začátcích infekčních chorob,

bolesti břicha uzlinového původu (mesenteriální lymfadenitis),

psychické příčiny, stres,

žaludeční příčiny,

zánět močových cest,

bolesti vyvolané parazity,

bolesti ze zánětů stěny střevní,

nesnášenlivost lepku, alergie, další příčiny.

Zvláštním stavem, který je naštěstí také méně častý, ale velmi nebezpečný, je apendicitida (zánět slepého střeva, správně zánět červovitého přívěsku slepého střeva)

Plynatost

            Ke zvýšenému množství střevních plynů vede u kojenců či batolat polykání vzduchu při kojení a pití z láhve - aerofagie. U větších dětí se plynatost objevuje při nesprávném složení výživy, v začátcích infekčních chorob, při průjmu či při zácpě. Podrobně se k příčinám takové bolesti i k její léčbě vrátíme v příslušných kapitolách.

Bolesti břicha objevující se v začátcích infekčních chorob

            Každá infekční choroba může začínat bolestí břicha. Například při angíně či při virózách (nepřesně se označují jako chřipka) mívají děti bolest v okolí pupku, z poklepu na břicho je patrné, že mají zvýšenou plynatost. Bolesti břicha bývají u spalniček, při zánětech plic a pohrudnice, kdy se bolest z hrudníku může přenášet do břicha. Tyto bolesti jsou ale většinou vázány na dýchání a jsou provázeny teplotou.

Bolesti břicha uzlinového původu (mesenteriální lymfadenitis)

            Při virózách dochází občas i ke zduření uzlin, které se nacházejí při úponu střev. Pokud zduření postihne uzliny v okolí slepého střeva, bolest se pak projeví v pravé dolní polovině břicha. Stav může být podobný apendicitidě - zánětu červovitého výběžku střeva. Pokud je bolestivost v pravé dolní čtvrtině břicha, je vždy nutné lékařské vyšetření.

 

Poznámka: Kdykoliv mluvíme o pravé či levé straně, je z anatomického pohledu myšlena strana z hlediska pacienta. Bolest na pravé straně břicha je tedy bolest na straně jeho pravé ruky.

Psychické příčiny, stres

            Zejména dlouhodobé, necharakteristické bolesti kolem pupku, které se objevují především po ránu, mohou být způsobeny problémy ve škole (bývají menší o víkendu), nebo v rodině. Nemusí jít o problémy současné, pátráme proto i v době o několik týdnů zpět. Za psychosomatickou můžeme bolest označit však jedině tehdy, když vyloučíme příčiny organické (orgánové). V případech, kdy se nám ani lékaři nedaří příčinu bolestí břicha určit, je na místě vyšetření psychologické.

Žaludeční příčiny

            Zvýšená kyselost žaludeční a z ní plynoucí podráždění sliznice žaludku může mít sice příčinu v dietní chybě, častěji však souvisí s výše uvedeným stresem. Velmi často se objevuje zánět sliznice žaludku (gastritis), nebo výjimečně i žaludeční vřed právě v důsledku dlouhodobého stresu, občas i po několika týdnech, kdy již psychické příčiny pominuly.

Zánět močových cest

            Pokud se do močových cest dostanou bakterie krví, nebo ze zažívacího traktu (často Escherichia coli z konečníku) a tam se pomnoží, vzniká zánět. Ten může být jak v močovém měchýři, v močovodech i v ledvinné pánvičce. Budeme o tom hovořit v článku o infekcích močových cest, ale již nyní je třeba připomenout důležitost otírání u holčiček na toaletě. Vždy je to nutné odpředu dozadu, aby se bakterie z konečníku nepřenášely k močové trubici.

Bolesti vyvolané parazity

            Střevní parazité se do zažívacího traktu dostávají nečistotou, s níž se u dětí občas potýkáme. Nejčastějším parazitem trávicího traktu je roup (Oxyuris vermicularis), můžeme ho vidět v podobě malých červíků přítomných na stolici. Ostatní parazity diagnostikujeme vyšetřením stolice. Přítomnost parazitů se vedle bolesti břicha může projevit také chudokrevností, nechutenstvím, dráždivostí, či svěděním v konečníku.

            Vyšetření stolice a krevního obrazu proto patří k nedílnému diagnostickému postupu u dlouhodobých bolestí břicha.

Bolesti ze zánětů stěny střevní

            Nespecifické střevní záněty: v tenkém či tlustém střevě Crohnova choroba, v konečníku (případně i v tlustém střevě) ulcerózní kolitida. U obou nemocí se objevují vedle bolestí břicha i průjmy, které jsou často s příměsí krve.

Nesnášenlivost lepku, alergie, další příčiny

            Například i celiakie a některé potravinové alergie mohou být provázeny bolestmi břicha, akutní bolest v břiše může být přenesena i od páteře a z oblasti pánve při kýle, úrazech či zánětech.

Apendicitida (zánět slepého střeva, správně zánět červovitého přívěsku slepého střeva)

            Diagnostika apendicitidy je ztížena tím, že nám děti mnohdy nedovedou říci, kdy bolesti začaly, kde přesně jsou či odkud kam se šíří. Přesto existuje několik objektivních známek, které nás k diagnóze zánětu červovitého přívěsku mohou přivést. Dítě s počínajícím či rozvinutým zánětem apendixu se nerado pohybuje, zachovává často určitou polohu, můžeme pozorovat pokrčení pravé dolní končetiny, bolestivé kulhání a bolestivou reakci při prudkém aktivním či pasivním pohybu. Často mají děti mírně vzedmuté bříško, bolestivost v pravém podbřišku. Častěji bývá zácpa než průjem.

         

            Zvláštnosti dětské apendicitidy:

            Apendix (červovitý přívěsek - processus vermiformis, jinak také appendix) bývá u dětí poměrně dlouhý, takže i lokalizace bolesti nemusí být tak přesná jako u dospělých, dokonce může být bolestivost i v levém podbřišku. Apendix zhnisá mnohem rychleji než u dospělých.

            Právě tak je tomu s jeho proděravěním v důsledku zánětu. Velmi rychle tak může vzniknout nebezpečný zánět pobřišnice v okolí apendixu.



            Obr.: Nejnebezpečnější bolesti břicha u dětí působí choroby apendixu - výchlipky slepého střeva umístěné nejčastěji v pravém podbřišku.

 

            U jakýchkoliv bolestí břicha u dětí musíme být opatrní. Dítě s akutní bolestí břicha v pravém podbřišku by rodiče měli neprodleně přivést do ordinace. Stejně tak opakované bolesti břicha by měly být vyšetřeny lékařem.

 

 

Jak doma provést první vyšetření dítěte s bolestí břicha?

 

 

Pokud je bolest břicha jednorázová, akutní, musíme především pohmatem zjistit:

zda je nahoře (pod hrudním košem), 

kolem pupku, 

nebo pod pupkem.

 

 

Bolest v horní třetině břicha (pálení žáhy):

 

            

            Je-li bolest těsně pod hrudním košem (často přímo v místech mečovitého výběžku hrudní kosti, tam, kde se žebra uprostřed setkávají, půjde s největší pravděpodobností o problém spojený se žaludkem (překyselení, zánět, výjimečně i vřed). Říkáme mu také pálení žáhy. Zajímavé je, že se bolest může šířit vzhůru až do oblasti srdce. Příčinou může být dietní chyba (potraviny dráždivé, přejedení sladkostmi), velmi často ale vidíme pálení žáhy jako následek psychického stresu.

           

            Základním léčebným postupem je snížení žaludeční kyselosti. V lidovém léčitelství se užívají například brambory: Nastrouháme jeden syrový brambor i se slupkou a pak z něj vymačkáme šťávu. K bramborové šťávě přilijeme jednou až dvakrát tolik teplé vody a pijeme 3x denně.

            Nic také nepokazíme akupresurou: Při pálení žáhy je možné tlačit ukazovákem do jamky mezi oběma klíčními kostmi na horní okraj hrudní kosti.

            - léky:

            Léky jsou v tomto případě podle mé zkušenosti přece jen o něco spolehlivější. Nicméně snížení kyselosti žaludeční pomocí léků je jen první pomocí, důležité k vyléčení je odhalení a odstranění příčiny, která k překyselení vedla. A to je někdy těžší.

            Při pálení žáhy užíváme u dětí od 6 let s úspěchem suspenzi Gavisconu 4x denně požít 1-2 kávové lžičky mezi jídly. , Je u dětí velmi účinná, lze použít i Gaviscon v tabletách (rozpouští se v ústech).

            Po lékařském vyšetření, pokud prokázalo překyselení žaludu jako příčinu bolestí břicha, lékař zpravidla předepíše i léky snižující kyselost žaludečních šťáv. Ty je třeba užívat po dobu několika týdnů, aby znovu nedošlo ke vzplanutí nemoci (Helicid, Omeprazol, Controloc). Nejdůležitější je ale odstranění příčiny, která vedla k překyselení žaludku (dietní chyby, stres).

Poznámka: Bolest pod žebry může být způsobena i zánětem v hrudníku, při ní ale dítě zpravidla kašle a má teplotu.

Bolest v okolí pupku:

            Častou příčinou bolesti břicha kolem pupku bývá u dětí zvýšená plynatost.

            Pomoci můžeme pitím fenyklového čaje. Ten zakoupíme již namíchaný v lékárně, nebo si ho připravíme doma: 1/2 čajové lžičky rozdrcených plodů přelijeme 500 ml vařící vody, necháme 10 minut vyluhovat, pak scedíme, můžeme osladit medem.

Podobně působí i anýzový čaj: 1/4 čajové lžičky rozmačkaných plodů přelijeme 250 ml vařící vody, 10 minut vyluhujeme a scedíme. Sladit lze opět medem.

            U malých dětí pomáhá proti plynatosti kmín. Půl lžičky kmínu přelijeme 250 ml horké vody a vylouhovanou, aromatickou tekutinu podáváme v množství 4-5 lžiček před každým jídlem. Babička mě učila, že je dobré vhodit na rozpálenou plotýnku pár zrnek kmínu, nachytat teplý, aromatický plyn do pleny a tu přikládat na bříško. Přitom bříško lehce masírujeme tak, jak probíhá tlusté  střevo. To znamená z pravého podbřišku nahoru, pak příčně doleva a z levého podžebří až dolů, kde je esovitá klička tlustého střeva a konečník. A pokud bude dítě při této jemné masáži "na všech čtyřech", budeme překvapeni, co plynu odejde (-: Je to velmi stará rada, ale je moc dobrá.

            - léky:

            K odstranění plynatosti s úspěchem používáme léky Espumisan či Sab simplex, které snižují vnitřní napětí ve střevech (z velkých bublin dělají malé).

            Ještě důležitější je však úprava příčiny plynatosti - dysmikrobie - nepoměr mezi střevními mikroby. K léčbě dysmikrobie je vhodná kombinace probiotik Hylak forte a Enterol, jak je blíže popsáno v článku Průjem v kapitole "Mýty a omyly v domácím léčení dětí"

            Nahromadění plynů v zažívacím traktu lze v domácích podmínkách léčit i studenými obklady. Do doby, než je však jednoznačně jisté, že nejde o infekci močových cest, neměli bychom dávat na břicho studené obklady, případný zánět močových cest bychom tak mohli zhoršit.

            To je také důvod, proč by měli rodiče přicházející k lékaři s dítětem, které má bolesti břicha, vždy přinést vzorek moči.

           

            Pokud je však bolest v okolí pupku provázena zvracením či příznaky uvedenými výše u apendicitidy (nápadný klid často v určité poloze, pokrčení pravé dolní končetiny, bolestivé kulhání či bolestivá reakce při prudkém aktivním či pasivním pohybu), mělo by být dítě vyšetřeno lékařem neprodleně.

 

Bolest v podbřišku:

            Jde o stav nejnebezpečnější a nejzrádnější. I zde se sice může uplatňovat plynatost a zduření nitrobřišních uzlin, ale vždy musíme myslet na apendicitidu (bolest bývá vpravo), nebo na infekci močového měchýře (bolest bývá uprostřed). U větších dívek se však může v těchto místech projevit bolest vpravo i vlevo při měsíčkách, nebo při cystě ve vaječníku.

            Je-li bolestivost v podbřišku, měl by vždy o dalším postupu rozhodnout lékař. 

 

 Prevence bolestí břicha:

            K preventivním opatřením proti pálení žáhy patří nedráždivá strava bez většího množství sladkostí, či vyřešení stresových situací či duševní tísně dítěte. Snadno se to doporučí, provedení je těžší. Nicméně pokud stres nevyřešíme, bude každé léčení jen pomocnou metodou bez trvalého efektu.

            Není vhodné spoléhat se na léky proti stresu. Záleží na rodičích, jak dokáží porozumět problémům dítěte a jak mu pomohou vlídností a porozuměním. Nutné je pátrání ve škole, ta může být příčinou. Mnohdy nám více poví sourozenci dítěte než dítě samé.

            Velmi dobrou zkušenost mám s extraktem z bylin Novo-Passit. Harmonizuje vegetativní systém, nejde o psychofarmakum v pravém slova smyslu a není návykový. Jako u každého přírodního léčiva nevidíme výsledek druhý den. Při pravidelném podávání 1-2 kávových lžiček na noc po dobu několika týdnů, dochází však ke zklidnění dítěte bez toho, že by bylo ospalé a s podáváním léku můžeme přestat.

Prevence plynatosti spočívá ve vyvážené, pravidelné stravě a v bedlivém pozorování toho, které potraviny k plynatosti u dítěte vedou.

Prevence zánětů močových cest je také důležitá. Snažíme se zabránit prochladnutí, zejména "od nohou", jak říkaly naše babičky, pozor na sezení na zemi v jarních měsících. U holčiček také dbáme na to, co jsem již zdůrazňoval: aby si konečník utíraly odpředu dozadu. Je to velmi důležité, opačně to může vést k problémům gynekologickým i urologickým.

Problémy, se kterými se mohou rodiče u dítěte během nemoci setkat, jsem shrnul do své knížky "Maminko, není mi dobře", kterou vydalo nakladatelství Vašut v roce 2019. Knížka i její aktualizované dotisky jsou dostupné v běžné knižní distribuci. Zabýval jsem se v ní jak postupy lékařskými, tak i radami, jak v pediatrii využívat léky přírodní.

     

S velkou radostí Vám mohu říci, že nakladatelství Vašut překročilo letos v létě hranici jedenáct tisíc výtisků knížky "Maminko, není mi dobře" prodaných v síti prodejen Kanzelsberger či u jiných prodejců. Knížka není pro mě zdrojem zisku, ale byla psána se snahou poskytnout rodičům vše, co jsem se za čtyřicet let v ordinaci naučil. Nejde o knížku pro mediky, ale naopak, je určena rodičům. Proto se v ní zabývám v jisté míře i alternativními způsoby léčby, či dobrými radami našich babiček.

Informace o léčbě případné koronavirové nákazy najdete v knížce v kapitole "Chřipka". Covid 19 není sice chřipka, příznaky má Covid 19 velmi široké a zejména postinfekční průběh může být jiný,  ale veškerá léčebná a epidemiologická opatření, která provádějí rodiče doma během onemocnění Covidem 19, se s léčbou chřipky shodují. A to včetně podávání léků alternativních a bylinných.

Nemusíte si knížku kupovat, byť je v běžné distribuční i internetové síti. Stačí, když si ji od někoho vypůjčíte. Najdete v ní však mnoho rad, s pomocí kterých si s nemocemi poradíte mnohdy i sami, aniž byste museli do ordinace či na LSPP. Zejména léčbě kašle jsem věnoval velkou pozornost, protože se stále setkávám s chybným podáváním antitussik - léků tlumících kašel, nebo diety při dětském průjmu.

Zkrácené verze o přístupu k běžným nemocem i k domácí léčbě, o kterých píši v knížce, jsem uložil i sem, na náš ordinační web. pod jednotlivými příznaky či diagnózami.


Na knížce spolupracovalo 12 konzultantů a 3 recenzenti, vše renomovaní lékaři jak praktičtí, tak někteří přednostové z klinik FN.  Vydalo ji zmíněné nakladatelství Vašut. Jsem velmi rád, že tak díky knížce můžeme rodičům poskytnout vodítko k tomu, jak přistoupit k příznakům nemocí v době, kdy není možno zajít ke svému praktickému dětskému lékaři. Věřím, že snad knížka bude pro rodiče i nadále užitečnou pomůckou. Na náš web postupně přidávám některé z článků v přiměřeném rozsahu (zatím zde máme léčbu horečky, některé poznámky k očkování, několik zajímavostí ke genetice, informace pro rodiče novorozenců a další).

Knížka by měla sloužit pro řešení nejběžnějších dětských potíží v době, kdy nejsme k dispozici. Třeba tak ušetříte za návštěvu LSPP, protože si ověříte, že Váš způsob léčby dítěte je správný.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

     

    

...