Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Často nemocné dítě

Předškolní děti i děti časného školního věku přicházejí do ordinace nejčastěji s nemocemi horních cest dýchacích. Někdy tak často, že jsou z toho nešťastní rodiče, ale i já.  Virů a mikrobů je však mnoho druhů a my se musíme smířit s tím, že nemoc je zpravidla zevním projevem postupného vytváření obranných látek v organismu, který lze podpořit, ale nelze se mu vyhnout.

Odborné imunologické práce uvádějí, že je ještě normální, aby předškolní dítě onemocnělo 6-8x během podzimu a zimy infektem dýchacích cest, u dětí mez 6-12 lety to mohou být 2-4 nemoci.

Ve snaze zlepšit odolnost dítěte se musíme zamyslet nad možnými příčinami vzniku nemocí a nad možnostmi ovlivnění obranyschopnosti:

Příčiny zvýšené nemocnosti u dětí

Přímé faktory:

 • příliš krátká doba rekonvalescence po prodělané nemoci
 • nedostatečný pobyt venku během dne
 • nedostatečná délka nočního spánku
 • suché, přehřáté prostředí v bytě
 • cigaretový kouř v bytě, kuřáctví rodičů
 • nadměrné oblékání
 • nedostatečné oblékání
 • neodůvodněná léčba ATB 

Nepřímé faktory

 • neúplná rodina
 • více sourozenců (zejména do 6 let)
 • docházka sourozence do kolektivního zařízení, zejména do MŠ
 • časné vstávání, nepravidelný režim spánku
 • cesty v přeplněných dopravních prostředcích
 • cesty v ranním studeném vzduchu na sedačce kola
 • dlouhý pobyt v kolektivu (spánek v jeslích či v MŠ)
 • kontakt s nemocnými dětmi (hromadné akce pro matky s dětmi)
 • prochlazení při plavání v bazénu

Aktivace vlastních léčebných sil dítěte

Otužování obecně.

 • Bránit přetápění místností, ve kterých si děti hrají. Pro batolata a děti předškolního věku stačí 20-22 st.C. Pro dobrou ochrannou činnost sliznic dýchacích cest je mimořádně důležitá i dostatečná vlhkost vzduchu.
 • Teplota vzduchu ke spánku by se měla pohybovat, je-li to možné, kolem 18-20 st. Celsia.
 • Pobyt venku za každého počasí, nejlépe spojený s aktivním pohybem.

Speciální otužovací procedury.

 • Otužování vzduchem: Vzdušné lázně spojené s tělesným pohybem při teplotě kolem 16 st.C. v trenýrkách a tričku, zpočátku 5-10 minut. Postupně lze snižovat teplotu a prodlužovat pobyt, ale dítěti nesmí být zima.
 • Otužování vodou:Smáčení povrchu těla mokrou žínkou, nebo pouze dlaněmi, nebo sprchování vlahou, postupně stále chladnější vodou. začínáme vždy krátkým prohřátím těla teplou vodou (cca 1 minutu) s následným snížením teploty sprchovací vody, zpočátku na 33 st. Tuto teplotu postupně snižujeme během 1-2 měsíců na 20 st.C. musíme se však řídit pocity dítěte a zabránit prochladnutí. Po skončení dítě ihned osušíme, promasírujeme ručníkem a oblékneme.

Větrání

V zimním období co nejčastějším otevřením oken, na podzim a z jara stálým pootevřením sklopných ventilací.

Zabránění styku dítěte s nemocnou osobou.

Osoba s onemocněním dýchacího ústrojí je pro dítě zdrojem nákazy.

Vyloučení příčin zvýšené nemocnosti

Dostatečně rozmanitá strava 

S přirozeným obsahem vitamínů (včetně ryb s obsahem vitamínu D. Nedám dopustit na rybí tuk. Pokud ho dítě toleruje, je to jeden z nejlepších a současně nejlevnějším způsobů, jak imunitu dítěte zlepšit. Chuťově přijatelnější než čistý rybí tuk je např. EPA plus Natural, který je dobrým zdrojem vitamínů A,D a E a Omega-3 mastných kyselin.

Potravinové doplňky.

Podávání samotných vitamínů, nebo tzv. multivitamínových směsí nepokládám za nezbytné. Jde převážně o syntetické vitamíny, jejichž skutečný význam je sporný. Naopak pokládám za vhodné podávání přípravků s echinaceou, bylinou stimulující činnost imunitního systému. Sortiment těchto přípravků na trhu se mění, vždy však lze v lékárně některé z nich koupit. Přípravky v podobě kapek (např. Immunal) jsou určeny již pro děti od 1 roku, pro větší děti  jsou běžně  dostupné preparáty v tabletách. Vhodné je začít s podáváním přípravků s echinaceou na podzim.

Očkování proti Haemophillus influenzae.

Jak jsem se již zmínil v článku o očkování, očkovací látka proti 6 dětským nemocem (hexavakcína, podávaná od 3. měsíce věku) obsahuje antigen této baktérie. Ze zkušenosti ale vím, že nezabrání vzniku katarů horních dýchacích cest. K tomu je lepší speciální vakcína HIB (Hiberix). Po osmnácti letech, co tuto vakcínu používáme, je zřejmé, že očkované děti mají méně infektů horních dýchacích cest. Hlavně se to týká dětí docházejících do MŠ, kde je Haemophillus influenzae nejčastějším vyvolavatelem nemocí.

Vincentka do nosu

Preventivní vkapávání Vincentky, nebo vstřikování přípravků typu Sterimar do nosu 2x denně je velmi prospěšné. Tyto mírně hypertonické tekutiny lehce dráždí receptory pro tvorbu obranných imunoglobulinů IgA a podporují tak vlastní obranyschopnost sliznic.

Colostrum

Biologický preparát, který je poměrně drahý, ale chrání proti infekčním chorobám dodanými obrannými látkami a navíc aktivně stimuluje imunitní systém. 

Imunomodulace

Pokud je nemocnost dítěte i přes uvedená opatření velká, provedeme imunologické vyšetření (z krve) a případně doporučíme některý z imunomodulačních preparátů (Ribomunyl, Bronchovaxom, Luivac). Ve výběru konkrétního preparátu se řídím výsledky imunologického vyšetření.


Vitamíny a potravinové doplňky v zimním období 

 

V zimním období se mne rodiče často ptají na možnost zvýšení odolnosti svých dětí, které jsou v té době častěji nemocné, než v létě. O příčinách nemocnosti jsme si již pověděli. Ale to, co platí obecně, platí dvojnásob v zimě. Ovlivněním všech uvedených příčin (a není to jen strava) je třeba začít již v létě. 

Obecně platí, že ve vyvážené dětské stravě není ani v zimě zásadní nedostatek vitamínů, jakkoliv to jejich výrobci a distributoři stále opakují. Výjimkou může být vitamín C, a to spíše až v časných jarních měsících, kdy ho je méně v bramborách i jablkách a samozřejmě je výjimkou vitamín D v kojeneckém věku, který je třeba pravidelně podávat.

Dětský organismus je schopen z běžné stravy vstřebat tolik vitamínů, kolik jich potřebuje. Budete-li zažívací trakt dítěte zatěžovat nadměrným množstvím různých, mnohdy velmi drahých, nicméně syntetických multivitamínů, dojde k tomu, že většina vitamínů bude z organismu vyloučena jako nadbytečná a dokonce dochází k jistému „zlenivění“ receptorů zodpovědných za jejich vstřebávání, které po vysazení těchto velkých dávek nebudou schopny vstřebat vitamínů dostatek. Takže vydáte spoustu peněz a dítěti moc nepomůžete.

Z chemických prvků, které nemocnost dítěte přímo ovlivňují, je to železo a zinek. Pokud však naučíme dítě přijímat již od batolivého věku rozmanitou stravu, a to včetně masa (při vší úctě k alternativním způsobům a přes své školení v přírodní léčbě, kdy ani Ing. Janča nutnost živočišné bílkoviny nezpochybňoval) nemusíme železo ani zinek podávat v syntetické formě.

Na druhou stranu si myslím, že je možné odolnost dítěte proti infekcím zvýšit i potravinovými doplňky. Možností zvýšení obranyschopnosti je několik (Imunoglukan, Erdomed Herbal, Wobenzym a další). Osobně mám však nejraději extrakt z rostliny pocházející ze středozápadu USA - z Echinacea angustifolia, českým názvem Střapatka, jak jsem uvedl již výše. Střapatka stimuluje v lidském organismu imunitní reakce jak humorální, tak buněčné.


Problémy, se kterými se mohou rodiče u dítěte během nemoci setkat, jsem shrnul do své knížky "Maminko, není mi dobře", kterou vydalo nakladatelství Vašut v roce 2019. Knížka i její aktualizované dotisky jsou dostupné v běžné knižní distribuci. Zabýval jsem se v ní jak postupy lékařskými, tak i radami, jak v pediatrii využívat léky přírodní.

         

...