Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Kašel

Základní rada:

Léky tlumící kašel mají v dětském věku jen velmi omezené indikace (důvody k užití). V dýchacích cestách dětí se téměř vždy vytváří mnoho hlenu, který je třeba rozpustit a podpořit jeho vykašlání. Rychleji vyléčíme běžné kašle u dětí tak, že hned od začátku podáváme během dne mukolytika, léky podporující vykašlávání. Léky tlumící kašel můžeme užít jen k potlačení nočního kašle.


Kašel je spolu s rýmou nejčastějším příznakem, který pozorujeme u dětí s počínajícími infekty horních cest dýchacích. Musím se ale  zastavit u jednoho z dalších mýtů a omylů, a to že suchý kašel provázející prakticky vždy počátek virových onemocnění dýchacích cest u dětí, se nejlépe odstraní lékem proti kašli - antitussikem.

Rodiče přicházejí do ordinace často s tím, že podávají dítěti například Stoptussin. Ta předpona "Stop" je vede k domnění, že lze antitussikem zastavit každý kašel, zejména ten, který je přítomen v době, kdy má dítě zatím jen rýmu a trochu ho škrábe v krku.

Ten mýtus pochází možná z naší "dospělé" zkušenosti, kdy lze kašel při virových onemocněních opravdu někdy zastavit antitussiky. Sliznice dýchacích cest dětí je však odlišná od sliznice dospělých, mnohem snáze produkuje ve velkém množství hlen, který má sice obranné účinky, ale také způsobuje  kašel svým stékáním z horního nosohltanu do nižších partií dýchacích cest. Dobře tento hlen vidíme při prostém vyšetření dutiny ústní a krku.

Tedy základní pravidlo, ke kterému jsem dospěl po čtyřiceti letech léčení kašlů je: Prakticky vždy je lépe podat dítěti při rýmě a kašli nejdříve léky uvolňující a rozpouštějící hleny - mukolytika, jako je např. Mucosolvan, Erdomed, či Sinupret, než léky proti kašli - antitussika (Stoptussin, Tussin, Levopront). 

Antitussika lze ale  podat na noc, je vhodné kombinovat je i s léky proti alergii (antihistaminiky), jako je Claritin, Xyzal či dříve hojně používaný Prothazin. V tom případě podáváme léky na odkašlání například v 8, ve 12 a v 16 hodin, antitussikum dáme na noc. 

Pokud bychom tlumili kašel hned od začátku infektu horních dýchacích cest a bránili vykašlání hlenu, můžeme dítěti i paradoxně ublížit. Hlen se hromadí v dýchacích cestách, stagnuje tam, pomalu přestává plnit svou obrannou funkci a výjimečně může vzniknout i zápal plic. Není to časté, ale je to možné.

Pokud tlumíme však jen noční kašel a přes den podporujeme odkašlání, vyléčíme běžný kašel mnohem lépe a rychleji, než když začneme lékem tlumícím kašelTen se nám díky velké sekreci hlenu většinou nepodaří utlumit a nakonec musíme stejně podat mukolytikum. Léčbu i utrpení dítěte tak zbytečně prodloužíme. 

Dovolil bych si tu připojit ještě jednu radu našich babiček kterou jsme užívali téměř výhradně a úspěšně i doma u vlastních dětí: Nakrájeli jsme syrovou cibuli na středně velké kousky (ne úplně malé), dali ji do misky, přesypali cukrem, překryli talířkem (cibule nemusí být cítit v celém bytě) a ponechali několik hodin, až cibule pustila šťávu. Sladká cibulová šťáva je oproti očekávání docela chutná a většina dětí ji toleruje dobře. Je výborným expektoranciem, uvolňuje hleny v dýchacích cestách a navíc díky obsahu fytoncidů, přírodních látek ničících viry a bakterie, pomáhá  léčit i příčinu kašle.

 

Není moc výhodné přicházet k dětskému lékaři hned první den kdy dítě kašle, pokud to není nutné pro uvolnění ze zaměstnání. Tak, jako i u mnoha jiných nemocí, je dobré ponechat organismu čas, aby s nemoci "bojoval" a učil se vytvářet obranné látky. Současně je však nutné zdůraznit, že nelepší - li se stav během 2-3 dnů, či je-li provázen vysokými teplotami nepříliš reagujícími na léky proti horečce, je třeba, aby dítě vyšetřil dětský lékař dříve a případně provedl i potřebná vyšetření mikrobiologická či laboratorní.

 

Podrobněji se ještě k léčbě různých druhů kašlů, zejména pak ke kašli při zánětech hrtanu a při astma bronchiale, vrátíme  dále v příslušných kapitolách.


Problémy, se kterými se mohou rodiče u dítěte během nemoci setkat, jsem shrnul do své knížky "Maminko, není mi dobře", kterou vydalo nakladatelství Vašut v roce 2019. Knížka i její aktualizované dotisky jsou dostupné v běžné knižní distribuci. Zabýval jsem se v ní jak postupy lékařskými, tak i radami, jak v pediatrii využívat léky přírodní.

         

...