Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Kousání nehtů


            Tento návyk se objevuje v předškolním nebo časném školním věku a odstraňuje se tím hůře, čím déle trvá. I když nejde o "život ohrožující stav", je třeba snažit se o zachycení jeho prvních projevů a zamyslet se nad možnými příčinami.

            Prvním podnětem ke kousání nehtů mohou být záděrky v okolí nehtu, ale může jít i o vnější výraz nahromaděných negativních emocí, či nevyřešených konfliktů s okolím. Kousání nehtů vidíme u dětí s menším sebevědomím, u dětí úzkostných, vzácně může ale jít i o příznak pozdější obsesivně-kompulzívní poruchy.

 

Domácí léčba

 

- přírodní metody:

            Nepodceňujme záděrky v okolí nehtů. Při jejich vzniku je třeba kůži promašťovat mastmi s obsahem vitamínu A (Infadolan, ale i jiné, např. oční mast VitA POS a další).

            Preventivně zvýšíme příjem potravin obsahujících přírodní vápník: mléčné výrobky, brokolice, zelený hrášek, sardinky, lískové ořechy, slunečnicová semena. K ukládání vápníku je třeba přidat navíc vitamín D3 (v lékárnách je i volně prodejný).

            Přírodní bylinný extrakt Novo-Passit 2 kávové lžičky na noc (u školních dětí) je velmi účinný. U menších dětí užíváme jako denní nápoj čaj z listů meduňky lékařské, můžeme ještě kombinovat s čajem z pomeranče nebo z květů levandule. Sladíme medem, okyselujeme citronem.

- léky:

            Při zánětlivé reakci v okolí nehtu projevující se začervenáním, užíváme volně prodejný Betadine či antibiotické masti (např. Framykoin, Bactroban, Fucidin).

            V lékárnách lze zakoupit několik druhů speciálních bezbarvých laků výrazně nepříjemné chuti, které se na nehty nanášejí. Nepomohou vždy, ale zejména u menších dětí jsou poměrně účinné.

 

 

Prevence:

            K okusování nehtů dochází velmi často v době, kdy dítě nic nedělá nebo se dívá na televizi a okusování je bezděčné. Je třeba všímat si doby, kdy ke zlozvyku dochází, případně si i čas zaznamenávat a dítěti hledat jinou náplň času na tuto dobu. Úzkost či napětí tak předcházíme, případně je třeba úzkost ventilovat jinou činností.

            Nepomáhá napomínání, upozorňování na estetickou stránku okousaných nehtů, či trestání. Mnohdy si dítě zlozvyk ani samo neuvědomuje, a tak je vhodné vytvořit si jednoduché heslo, kterým dítě upozorníme, že se zlozvyk objevil, například "nehty!" Není správné vyhrožovat dítěti, že kousání nehtů povede k těžkým následkům. Vytvářeli bychom tím bludný kruh: Když se nepodaří kousání nehtů odstranit, dítě bude mít strach, že se mu něco hrozného stane, čímž se zvýší jeho stres a bude mít tendenci k jeho ventilaci jiným způsobem.

            Neděláme ze zlozvyku aféru, jakkoliv se nám nelíbí a špatně ho z hlediska dospělého chápeme. Každý z nás má ale způsob, jak uvolňuje tenzi a stres. Někdo sportem, jiný jídlem, kousáním rtu, někdo cholerickými výbuchy. Některé děti si koušou nehty.

            Je sice možné vyhledat psychologa, ale velká snaha o okamžité psychologické řešení může být kontraproduktivní. V dítěti můžeme vyvolat tíživý pocit, že je s ním opravdu něco vážného v nepořádku. Snažme se tedy nenásilně vysledovat, zda není objektivní důvod, který by mohl v dítěti strach a napětí vyvolávat (škola, případná šikana, žárlivost na mladšího sourozence, zaměstnanost obou rodičů, nedostatek času pro společný rodinný život), ale pokud ho nenajdeme, není ještě nic ztraceno. Sice je užitečné pozvolna zlozvyk odstraňovat, nicméně pokud se nám to nezdaří, se začátkem puberty kousání nehtů většinou vymizí, dospívající na sebe nechce poutat pozornost vrstevníků.

Problémy, se kterými se mohou rodiče u dítěte během nemoci setkat, jsem shrnul do své knížky "Maminko, není mi dobře", kterou vydalo nakladatelství Vašut v roce 2019. Knížka i její aktualizované dotisky jsou dostupné v běžné knižní distribuci. Zabýval jsem se v ní jak postupy lékařskými, tak i radami, jak v pediatrii využívat léky přírodní.

         

...