Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Něco genetického na odlehčení

Delší čas se odhodlávám umístit na nástěnku v čekárně text, kterým bych chtěl požádat rodiče našich pacientů o spolupráci. Přibližně čtyřicet let sleduji jisté zákonitosti, které se mi zdají čím dál více pravdivé, jakkoliv nemám žádné statistické vyhodnocení. Bylo by ale zajímavé znát názory většího množství osob, zda nepozorují totéž. Trochu v tichosti si dovolím text umístit zde a pokud mi rodiče některých našich pacientů budou moci napsat své zkušenosti na mail l.hanousek@wo.cz, budu rád. Časem by z toho mohla nějaká statistika být (-:

1. Genetika

            Je důležité vědět, jaké choroby mají rodiče, abychom příznaky u dítěte mohli časněji podchytit, případně provést preventivní vyšetření. To víme ze všech učebnic pediatrie, v kterémkoliv zdravotnickém zařízení, kam s dítětem přijdete, se vás na tuto tzv. rodinnou anamnézu ptají.

            Když však sleduji po dobu těch 40 let vlastnosti dětí ve svém okolí i v ordinaci, stále více si myslím, že se (zejména) na děti, které se narodily matkám z prvního těhotenství, přenáší více dědičných vlastností od prarodičů, než od rodičů. Potřeboval  bych si tuto domněnku potvrdit či vyvrátit. Mám tyto pracovní hypotézy:

            a) narodí-li se rodičům z prvního těhotenství chlapec, má mnoho vlastností, mnohdy i podobu, po otci matky, tedy po dědečkovi ze strany matky.

            b) narodí-li se rodičům z prvního těhotenství holčička, má mnoho vlastností, mnohdy i podobu, po matce otce, tedy po babičce ze strany otce)

            c) další těhotenství již jsou méně spolehlivá, ale opět pozoruji více zřetelných vlastností přenesených zkříženě od prarodičů.

            Není důležité, zda si svá pozorování ověřím. Dokonce si myslím, že se více ozve těch, kteří tuto věc nepozorují (tak to už bývá). Pokud však získám alespoň některé názory (pozitivní i negativní), budu rád.

2. Chlapeček, nebo holčička?

            Velmi se obávám zveřejnit tento text, protože pravděpodobně dopadnu jako Erich von Daniken s mimozemšťany...Prosím, berte ho jen jako odlehčené letní čtení (-:

            Jako student lékařské fakulty, tedy opravdu před více jak 40 lety, jsem v novinách přečetl článek, který popisoval velké statistické soubory, které si všímaly dne ovulace a otěhotnění, a to oboje ve vztahu k narození chlapečka či holčičky. Článek jsem vůbec nebral vážně. Nicméně trochu pochybnosti ve mě zůstalo a od té doby srovnávám teorii v článku s životní realitou.

            Kdyby byla teorie z článku od té doby potvrzena reprodukčními biology, již bychom to určitě věděli a někdo by byl slavný. Protože se tak nestalo, nebude to s ověřením tak jednoznačné, všichni odborníci ji samozřejmě označí za nevědeckou. I já ji za nevědeckou považuji, protože byla vytvořena jen na základě statistické pravděpodobnosti.

            Nicméně,  protože je však teorie (kterou jsem si trochu modifikoval) až pozoruhodně ve shodě s tím, co ta dlouhá léta pozoruji, svěřím se s ní. Budete-li vše sledovat dalších 40 let a pak ji zveřejníte jako fakt, budete slavní (-:

            Teorie vycházela (je to hloupé, ale popíši ji) z předpokladu, že tzv. mužské spermie (s pohlavními chromozomy XY) jsou razantnější v průniku do vajíčka (byť mají o něco menší hlavičku), ženské spermie (XX) s větší hlavičkou jsou méně razantní v průniku do vajíčka, ale zase vydrží déle aktivní. 

            Pokud se tedy dostanou spermie obou druhů k vajíčku ve vejcovodu, které tudy právě putuje z vaječníku, těsně po milování, uplatní se ty mužské a vznikne chlapeček. Pokud by tedy někdo chtěl chlapečka, měl by se milovat tři až čtyři dny předcházející ovulaci alespoň 1-2x denně. V den ovulace i několik dnů po ovulaci pak nejlépe ráno, odpoledne a večer. Není to tak nepříjemná rada..
            Mužské spermie v pochvě rychle ztrácí na síle (jejich vlastnosti jsou podobné vlastnostem mužům - mají větší sílu a průraznost, ale tolik nevydrží). Pokud je tedy chám, jehož spermie oplodní vajíčko, čerstvý, měl by vzniknout chlapeček.

            Pokud chce ale pár holčičku, měl by se milovat bez ochrany celou první polovinu cyklu, ale od 3.-4. dne před ovulací do 3/4 cyklu s ochranou. Za té situace by se měly uplatnit spíše odolnější spermie XX, které přežívají v pochvě a ve vejcovodech a vznikne holčička. Nevím, jestli pro spermie některého muže  nebudou 3-4 dny dlouhá doba, zda zůstanou za tu dobu ještě  XX spermie schopné vajíčko oplodnit. Nedojde-li k otěhotnění, v příštím cyklu (za měsíc), by se mohla v takovém případě, chceme-li holčičku, ochrana zkrátit jen 1-2 dny před ovulací, vždy je však nutná i řadu dní po ovulaci. Protože se nesluší o těchto věcech hovořit veřejně, nemám počty v tom mém amatérském zkoumání velké. Nicméně teorii odpovídají.
            Je to vše spekulace, vůbec to nemusí být pravda a není to vůbec k publikování. Pravdou ale je, že asi těch 40 let sleduji páry, kterým se narodily děti a teorie se mi až neuvěřitelně potvrzuje.  Chlapečci se často rodí aktivnějším párům, které se ve fertilní době milují každodenně, a to 1-2x denně.  Naopak holčiček se určitě narodilo více ze sexu náhodného, méně častého. Neznamená to, že jde o páry méně sexuálně aktivní. Jen prostě se v době, kdy holčičku počaly,  nemohly milovat z nějakého důvodu tak často.


            Dosud jsem o této teorii hovořil jen s nejbližšími přáteli, u kterých nebyly reklamace (-: Problém je, že o ní není možné veřejně hovořit už proto, že není prokázána a zní opravdu jako svědectví o UFO. Znovu ale musím říci, že aplikací teorie se narodili již nějací chlapci u párů, u nichž jsme o teorii mluvili (ale může to být jen náhoda). Nicméně, zmíněnou teorii by to potvrzovalo. Kdyby se nám podařilo nějak vysledovat, je-li na ní zrnko pravdy, bylo by to úžasné. Jakkoliv se v medicíně nemůže člověk stoprocentně spolehnout na nic.
Ale nakonec, neradím nikomu nic špatného.. (-:

            No, ale vážně. Kdyby chtěl teorii někdo chtěl vyzkoušet a napsat mi zkušenost, bylo by to cenné. Jen by bylo třeba vědět den ovulace a data milování kolem ní.

Hlavně, aby mi nechtěl někdo miminko dát, kdyby se mu nepodařilo to vysněné pohlaví vytvořit... (-:

...