Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Odstranění klíštěte

           Klíště obecné (Ixodes ricinus) je roztoč, který se živí sáním krve na savcích, plazech a ptácích a v našich středoevropských podmínkách přenáší nejčastěji klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu.

            Obecně platí, že bychom měli děti kontrolovat co nejčastěji, zejména když se během dne pohybovaly v lese, či ve vysoké trávě. Čím se nám podaří klíště odstranit dříve, tím je menší pravděpodobnost přenesení infekce.

Návod na odstranění klíštěte:

            Na rozdíl od dřívějších doporučení není vhodné používat k odstranění mast či olej. Při dušení může klíště vyloučit obsah střev do rány, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu infekce.

            Nejspolehlivějším způsobem, jak klíště odstranit, je použití plastového háčku, speciální umělohmotné karty s výřezy, či speciálních klíštěk. Všechny pomůcky lze zakoupit v lékárně, klíště jimi vytáhneme bez rizika jeho stlačení a vytlačení obsahu střev do rány. Použití gumových rukavic není nutné pokud nemáme na kůži rukou oděrky či jiná drobná poranění.  Po vyjmutí klíštěte ošetříme ranku běžným desinfekčním prostředkem. Klíště spláchneme do toalety.

            Pokud zůstanou v rance kusadla klíštěte, nezvyšuje se nebezpečí přenosu infekce, jde jen o drobné cizí těleso v kůži, které by mělo být odstraněno a ranka ošetřena. V ordinaci provádíme vyjmutí kusadel po předchozím znecitlivění.

            I po správném odstranění klíštěte může na kůži vzniknout malé zarudnutí. To není závažné, jde jen o místní reakci, kterou ošetříme například Betadinem. Je-li dítě očkováno proti klíšťové encefalitidě, toto onemocnění nehrozí.

            Ranku po klíštěti však dále pozorujeme. Pokud by se mezi 3-30 dny (nejčastěji po 7-14 dnech) vytvořilo zarudnutí o průměru alespoň 3 cm, někdy ale i podstatně větší, s centrálním vyblednutím, je třeba uvažovat o možné infekci lymeskou borreliosou a dítě by mělo být vyšetřeno dětským lékařem.

            Pokud chceme zjistit, zda klíště bylo nakažené, je to možné. Klíště vložíme do plastového sáčku, zkumavky či malé lahvičky od léků a doporučeným dopisem ho zašleme na adresu Protean s.r.o., Dolní 2102/2 (Státní veterinární ústav) 370 04 České Budějovice.

            Vyšetření na klíšťovou encefalitidu: 920 Kč, na lymeskou borreliózu 740,- Kč (2018)

            Poznámka: Celá problematika klíšťat, a to včetně ochrany před klíšťaty, je dobře zpravována na www.kliste.cz. Vyšetření klíštěte na lymeskou borreliózu v laboratoři může být užitečné, protože při pozitivním nálezu lze dítě dobře léčit antibiotiky. Pokud však zjistíme vyšetřením, že klíště bylo nakažené klíšťovou encefalitidou, nezbývá nám, než čekat, zda dítě onemocní. Kauzální léčba není a onemocnění často zanechává dlouhodobé následky. Proto je vhodné očkování, poskytuje nám klid alespoň v případě této nákazy.


Problémy, se kterými se mohou rodiče u dítěte během nemoci setkat, jsem shrnul do své knížky "Maminko, není mi dobře", kterou vydalo nakladatelství Vašut v roce 2019. Knížka i její aktualizované dotisky jsou dostupné v běžné knižní distribuci. Zabýval jsem se v ní jak postupy lékařskými, tak i radami, jak v pediatrii využívat léky přírodní.

         

...