Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Pohlavní orgány - péče o chlapecký a dívčí genitál

Péče o předkožku u chlapců:

            V otázce péče o předkožku je stále mnoho nejasností a i doporučení některých chirurgů se různí. Nechci soudit, který názor je lepší, popíši jen postup, který je v souladu s názory České urologické společnosti. Užívám ho u svých pacientů mnoho let a ukazuje se jako dobrý.

            Po narození je žalud penisu zpravidla zcela překryt předkožkou, kterou nelze přetáhnout. V průběhu života roste jak žalud, tak se postupně otevírá také ústí předkožky. I bez jakékoliv péče je mezi 2. - 3. rokem možné předkožku částečně nenásilně stáhnout, ale málokdy tak, aby byl viditelný žlábek žaludu. Přitom to je v dospělosti předpoklad správné funkce penisu. Tento stav, který nazýváme konglutinace, by bez malé úpravy, kterou provádíme v ordinaci, přetrval často až do puberty, kdy si někteří chlapci předkožku sami uvolní, i když většinou za cenu bolestivých trhlinek.

Doporučení:

            Abychom zabránili problémům v dospělosti a současně zajistili i správnou hygienu, doporučuji tento postup:

            Od druhého půlroku života lehce přetahovat předkožku při koupání, ale skutečně jemně, abychom ji neporanili a aby to nebylo pro chlapce nepříjemné. Předkožku omyjeme teplotu vodou. Kdybychom při násilném přetahování způsobili na předkožce trhlinky, změnily by se časem v drobné jizvičky, v jizevnatou fimózu, která by znemožňovala fyziologickému rozšiřování předkožky. V nenásilném přetahování pokračujeme v průběhu batolivého věku, nejčastěji během koupání. Většinou se tak nenásilně a bez poranění podaří postupně docílit potřebného průměru ústí předkožky.

            Ve věku, když již chlapec sám ve stoje močí, doporučuji naučit ho přetahovat si předkožku až tam,  kam je to možné. Je to hygieničtější, moč tak nezůstává v předkožkovém vaku.  Při postupném přetahování a při erekcích, ke kterým i u malých chlapců fyziologicky dochází, se někdy do pěti let předkožka zcela uvolní.

            Postupně by měl být viditelný žlábek žaludu. Pokud je předkožka v těchto místech "přilepena" k povrchu žaludu při pětileté prohlídce, pozvu chlapce k uvolnění (tzv. dekonglutinaci). Tu provádíme po předchozím 40 minutovém působení znecitlivující mastí Emla. Jde tak o nebolestivý zákrok, tupé odpreparování předkožky. V průběhu nejbližších dnů pak doporučujeme koupání v heřmánku, přetahování předkožky a potírání protibakteriální mastí.

            Pokud není před dekonglutinací otvor předkožky dostatečně prostorný, předepisuji podle doporučení České urologické společnosti mast Triamcinolon. Tu rodiče do předkožky vtírají dvakrát denně po dobu 4-6 týdnů. Po týdnu aplikace je možné velmi šetrné přetahování předkožky. K dekonglutinaci přistupujeme tehdy, když nehrozí po následném přetažení přes žalud její zaškrcení - parafimóza. 

 

 

Prevence srůstů v oblasti genitálu dívek:           

            Ke slepení protilehlých okrajů sliznice poševního vchodu nebo celých malých pysků dochází v době, kdy v organismu holčičky nejsou žádné pohlavní hormony - estrogeny. Při narození se synechie nevyskytují, ani v prvních měsících tolik nehrozí, holčičky jsou chráněny estrogeny přenesenými z těla matky. V období od 6 měsíců do přibližně devíti let je však třeba na možnost synechií pamatovat. Synechie odstraní bez větší bolesti dětský gynekolog, pokud však dojde na základě synechií později ke kožnímu srůstu, je uvolnění nutné v krátkodobé celkové anestezii.

 

Doporučení:

            Nejlepší prevencí synechií, ale i zánětů rodidel u holčiček, je pečlivá hygiena: při přebalování by maminka měla otírat genitál zepředu dozadu, tedy od vyústění močové trubice dozadu ke konečníku. Nejlépe je to pod tekoucí vodou, nebo vlhčenými hygienickými ubrousky.

            Při koupání je třeba oddálit stydké pysky a jemně očistit celou oblast genitálu, odstranit zbytky stolice a případně hrudky sekretu (smegmatu.) Maminka může k otření genitálu použít ruky, je to vhodnější než žínky k tomu účelu opakovaně používané, ve kterých se hromadí baktérie, způsobující záněty. Při větším znečištění je třeba použít emulzi pro dětskou hygienu. Dětská mýdla s heřmánkem někdy sliznici i kůži vysušují, velmi dobrou zkušenost mám s pevným mýdlem Palmolive. To je jen minimálně parfémované a pokožku zvláčňuje.

            U většiny holčiček tento postup dostačuje. U těch, u kterých je větší sklon k synechiím, se doporučuje denně, nebo alespoň jednou týdně rozvolnit malé stydké pysky tyčinkou na čištění uší namočenou do oleje. Začínající synechie poznáme tak, že se u zadní části poševního vchodu objevuje zprvu průsvitná blanka, která zakrývá poševní vchod a později i močovou trubici. Holčičky za tohoto stavu typicky močí nad přední okraj nočníčku.

            Vzniklé synechie či případný výtok by měl vždy vyšetřit dětský gynekolog.

Problémy, se kterými se mohou rodiče u dítěte během nemoci setkat, jsem shrnul do své knížky "Maminko, není mi dobře", kterou vydalo nakladatelství Vašut v roce 2019. Knížka i její aktualizované dotisky jsou dostupné v běžné knižní distribuci. Zabýval jsem se v ní jak postupy lékařskými, tak i radami, jak v pediatrii využívat léky přírodní.

         

...