Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Saunování dětí

Saunování je výbornou formou zvyšování nespecifické odolnosti, tedy odolnosti proti virovým i bakteriálním onemocněním. Nelze mluvit jen o saunování samotném, vždy jej bereme jako součást celoročního otužování dítěte založeném na střídavém působení tepla a chladu na pokožku dítěte.

Výhodou saunování je, že jím můžeme velmi dobře prodloužit letní otužování i do zimních měsíců. Krátkodobá tepelná stimulace kůže vede k aktivaci imunitních mechanismů, pokud je provázena následným ochlazením, které vede k opačné reakci cévního a potního aparátu, než ke které vede prohřívání.

Věk dítěte ve vztahu k saunování

Je známo, že Finové sanují s úspěchem již malé kojence, s nadsázkou lze říci - po odpadnutí pupečníku. V našich podmínkách je běžnější saunování asi ve čtvrtém měsíci věku za předpokladu, že jde o vlastní rodinnou saunu.

Saunování je vhodné i pro děti batolivého a předškolního věku, nejčastěji se s ním setkáváme v souvislosti se saunováním dětí v mateřských školách. V té době jsou již děti natolik pohyblivé a natolik schopné vyjádřit své pocity, že saunování nic nebrání.

Zpravidla jsou děti v sauně v malé skupince 5-6 dětí doprovázené dvěma dospělými osobami.

Nevhodné je ovšem saunování malých dětí ve veřejných saunách za současné přítomnosti cizích osob. Má to své důvody fyziologické i hygienické.

Teplota v sauně

Obecně se soudí, že by neměla být ve výšce druhé palandy, tedy asi 90 cm od země vyšší než 60-65 st. Celsia.

Je třeba mít ale stále na paměti: Děti se v sauně zahřívají rychleji, nejmenší děti až šestinásobně, než dospělí. Až teprve prohřívání 10 letých se přibližuje dospělým..

U dospělých je doba prohřívání 8-15 minut, u dětí je doba závislá na věku. Kojenci a batolata: zásadně jen krátce, maximálně do 3 minut, předškolní děti 5-8 minut.

Počet cyklů

Tedy zahřátí - ochlazení… je také závislý na věku. U malých dětí zpravidla stačí cykly dva, u předškolních dětí není třeba víc cyklů než 3.

Ochlazování po pobytu v sauně

je vždy krátkodobé, postačí i vlažná voda ze sprchy či v bazénku, nevadí zcela krátké opláchnutí chladnější vodou na konci ochlazování. Po ochlazení však nesmíme na dítěti pozorovat zřejmé známky prochlazení - klepání zimou či promodralé rty - to by bylo kontraproduktivní.

Doba k saunování

Velmi vhodná doba je před večeří. Saunování v tuto dobu vede 

ke zklidnění dítěte, které pak lépe usíná a i spánek je po saunování hluboký, osvěžující.

Saunování chronicky nemocných dětí

Má být individuální, orientačně nám může sloužit míra fyzické aktivity povolená při tělesné výchově.

Nemocné dítě a sauna

Při každém akutním onemocnění dítěte musí být saunování vynecháno a obnoveno až po přiměřené rekonvalescenci. Tedy přibližně po dvojnásobné době, co trvalo samo onemocnění.


...