Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Vitamíny a potravinové doplňky v podzimním a zimním období

Vitamíny a potravinové doplňky v podzimním a zimním období 

 

            V zimním období se mne rodiče často ptají na možnost zvýšení odolnosti svých dětí, které jsou v té době častěji nemocné, než v létě. O příčinách nemocnosti jsme si pověděli, ale to, co platí v létě, platí dvojnásob v zimě, kdy je v ovzduší a i na sliznicích dospělých o mnoho více choroboplodných zárodků. S ovlivňováním všech uvedených příčin je třeba začít už na podzim.

            Obecně platí, že ve vyvážené dětské stravě není ani v zimě zásadní nedostatek vitamínů, jakkoliv to výrobci a distributoři syntetických vitamínů stále opakují. Výjimkou může být vitamín C, a to spíše až v časných jarních měsících, kdy ho je méně v bramborách i jablkách a samozřejmě je výjimkou vitamín D v kojeneckém věku, který je třeba pravidelně podávat.

            Zdravý dětský organismus je schopen z běžné stravy vstřebat tolik vitamínů, kolik jich potřebuje. Pokud rodiče zatěžují zažívací trakt nadměrným množstvím různých, mnohdy velmi drahých, syntetických multivitaminů, dojde k tomu, že většina z nich bude z organismu vyloučena jako nadbytečná a dokonce může dojít k jistému „zlenivění“ receptorů zodpovědných za jejich vstřebávání, které po vysazení těchto velkých dávek nebudou schopny vstřebat dostatek vitamínů přírodních. Takže rodiče vydají spoustu peněz a dítěti moc nepomohou.

            Z chemických prvků, které nemocnost dítěte přímo ovlivňují, je to zinek, selen a železo. Pokud však naučíme dítě přijímat již od batolivého věku rozmanitou stravu, a to včetně masa (při vší úctě k alternativním způsobům a přes své školení v přírodní léčbě, kdy ani Ing. Janča nutnost živočišné bílkoviny nezpochybňoval) nemusíme zinek, selen či železo podávat v syntetické formě.

            Přitom je možné odolnost dítěte proti infekcím zvýšit přírodní cestou. Velmi dlouhou a pozitivní zkušenost mám s již uvedeným extraktem z rostliny Echinacea angustifolia (třapatka úzkolistá). Je to bezpečný a velmi účinný stimulans imunitního systému, který využívali již severoameričtí indiáni. Obsahuje látky, které posilují schopnost makrofágů ničit choroboplodné zárodky, zvyšuje tvorbu T a B lymfocytů a interleukinu-1 a v lékárnách lze zakoupit jak sirupy a kapky, tak tablety s touto bylinou.

...