Zácpa u dětí
O zácpě, ale i o jiných problémech souvisejících se stolicí u nejmenších dětí, připravím více informací do článku Stolice u kojence.
U batolat a větších dětí není vždy snadné rozhodnout, zda jde o skutečnou nemoc, nebo jen o chronickou funkční zácpu způsobenou špatnou výživou. Zácpu jako příznak však nelze podceňovat a mnohdy o jejím původu musí rozhodnout až lékař.
Naštěstí jsou však skutečné choroby vedoucí k zácpě málo časté, a tak bychom se měli před návštěvou lékaře zamyslet nad možnými příčinami ještě doma.
Projevy
U batolat a předškolních dětí může dojít k zahuštění stolice ve střevě při nedostatku vlákniny ve stravě či při dehydrataci. Objemná, tuhá stolice je pak často příčinou drobné trhlinky v konečníku, která se stane počátkem bludného kruhu. Obavy z vyprazdňování nutí dítě k zadržování stolice, k jejímu dalšímu zahuštění a ještě bolestivějšímu vyprazdňování.
Zadržování stolice ve střevě po několik dnů pak vede k plynatosti a bolestem bříška, někdy až k takzvané pseuodoobstipaci, při níž kolem tuhé stolice v konečníku prochází z těla ven malé množství řídké stolice, což je provázeno špiněním prádla. Stav nazýváme enkoprézou, a ta pak teprve přivádí dítě k dětskému lékaři.
K odstranění zácpy nevede užívání projímadel. V určité fázi jsou užitečná, mnohdy i nutná, ale vždy s nimi musíme pracovat jako s léky pomocnými, přechodnými. Základem úspěšné léčby jsou režimová opatření a pravidelnost. Ve stravě musí být dostatek vlákniny, naopak je třeba omezit bezezbytkové potraviny, jako je bílé pečivo či čokoláda. Velmi důležitý je dostatek tekutin.
Domácí léčba
Velmi dobrým a mnohokrát ověřeným způsobem léčby návykové, funkční zácpy, je lněné semínko. Pokud jsou rodiče trpěliví, spolehlivě vyléčí i dlouhotrvající úpornou zácpu.
Olejnaté semeno lnu obsahuje vysoké procento omega-3 a omega-6 mastných kyselin, a to zejména kyseliny alfa-linolenové, která je v organismu důležitá pro správnou funkci buněčných stěn, nervů, imunity, navíc i snižuje hladinu cholesterolu. Pro léčbu zácpy je však ještě důležitější polysacharidová slupka semen: Pokud semena před použitím nadrtíme (rozkousání, roztlučení v hmoždíři, rozemletí v mlýnku na mák či rozbití tyčovým mixérem), vytvoří se na rozlomených částech semen ostré hrany. I když semeno v zažívacím traktu nabobtná a vede již samo o sobě svým mastným složením ke zvláčnění stolice, ještě mnohem potřebnější je efekt čisticí. Tento efekt nemá žádné projímadlo. Nadrcená semínka svými ostrými polysacharidovými okraji postupně očišťují střevní klky od nánosů stolice, která je na nich při dlouhotrvající zácpě nalepena. Tím obnovují přirozenou funkci klků a později, když lněné semínko postupně vysadíme, již k návratu zácpy nedojde.
V českých podmínkách lze získat tři druhy lněných semen. Není však třeba řešit, které je pro léčbu zácpy nejvhodnější, jednotlivé druhy lnu se liší spíše vlastnostmi stonku, které jsou důležité ve lnářském průmyslu. Semínko je běžně k dostání v lékárnách.
Osvědčený způsob léčby chronické funkční zácpy
- Podle zvyků dítěte je třeba zvolit nejvhodnější denní dobu vyprazdňování, pravidelnost je prvním předpokladem úspěchu (uplatňuje se Pavlovův reflex).
- Protože část dětí navštěvuje kolektivní zařízení, je vhodnější spíše večerní doba v klidu doma.
- Během dne dítěti podáváme opakovaně lněné semínko upravené tak, jak je uvedeno v rámečku, a to s cílem zvláčnění stolice. Přidat můžeme jogurt nebo trochu šťávy vymačkané z pomeranče, švestkový či meruňkový kompot.
- V prvních dnech po zahájení léčby je možné pomoci si u malých dětí projímadlem typu Lactulosa (stejný preparát je Duphalac), u dětí starších čtyř let Guttalax.
- Asi půl hodiny před plánovanou dobou vyprázdnění zavedeme dítěti do konečníku jednu ampulku heřmánkovo-ibiškového projímadla Easylax, u dětí starších čtyř let 1/2 až 1 čípek Dulcolax. U dětí starších než deset let můžeme užít i čípek glycerínový (také lze zakoupit v lékárně). Je třeba zajistit, aby dítě projímadlo nevytlačilo hned po zavedení. [1]
-
- Vyprázdní-li dítě dostatek stolice, pokračujeme další den stejným množstvím lněného semínka, pokud vytlačilo jen čípek a nedošlo k vyprázdnění v tuto dobu (nebo později), zvýšíme druhý den množství lněného semene nebo projímadla. Cílem je navodit za každou cenu vyprázdnění v určitou hodinu každý den.
- Pokud se vyprazdňovací reflex ustálí na určité hodině a každý den dítě vyprázdní přiměřené množství kašovité stolice, začínáme s velmi postupným snižování množství laxativ, můžeme namísto nich zvýšit dávku semínka. Není třeba mít obavy z opakovaného podávání čípků či suspenze Easylax po dobu několika dnů. Čím je ale budeme moci vysadit dříve (zvýšením dávky lněného semínka, švestkového či meruňkového kompotu a jiné vlákniny), tím lépe.
- Cílem je úplné vysazení laxativ s tím, že v podávání lněného semínka pokračujeme dále, podle závažnosti zácpy i několik měsíců. Lněné semínko je zdravé, pomáhá tak jako každá vláknina i s udržením tělesné váhy. Délky jeho podávání se tedy nemusíme bát.
- Pokud se činnost střeva obnovila (ostré hrany semínek potřebují k postupnému obroušení střevních klků a vyčištění střeva dva až čtyři měsíce), lze začít s postupným snižováním dávky lněného semínka. Pokud při tomto snižování dávky nedojde k vyprázdnění, znovu použijeme čípek či přechodně některé laxativum.
- Při léčbě zácpy je třeba samozřejmě stále dbát o stravu s dostatečným množstvím vlákniny, omezovat bílé pečivo a zajistit dostatek neslazených tekutin.
- Pokud se někdy stane, že je během léčby zácpy stolice tuhá a v okolí řitního prostoru vzniknou drobné trhlinky (před zahájením léčby se tam vyskytovaly běžně), dítě znovu odmítá vyprazdňování a stolici zadržuje. Nevadí, zvýšíme přechodně dávku projímacích léků, řitní otvor udržujeme v čistotě a vytíráme ho alespoň 3× denně krémem Bepanthen Plus či mastí Betadine. Po 1–2 dnech můžeme zavést projímavý čípek, vyprázdnění bude již nebolestivé a můžeme pokračovat v dalším nácviku pravidelné stolice.
Léčba chronické funkční zácpy je velmi postupný proces; všichni mí pacienti, jejichž rodiče měli dostatek trpělivosti, se ale zácpy zbavili. Největším problémem léčby je to, abychom docílili dostatečného množství lněného semínka přijatého za den. Je však již jen na umu rodičů, jak vynalézaví dovedou být a jak dovedou zharmonizovat chuť dítěte s nutností přijímat samo o sobě ne zcela chutné lněné semínko. Jde však o hodně. Pokud nevyléčíme (s jistým úsilím) zácpu již u dítěte, může mít s vyprazdňováním problémy celý život.
Lněná kaše
3 čajové lžičky lněného semene rozdrtíme a přelijeme šálkem horké vody (mléka). Po 10 minutách ochutíme řídkou horkou kaši medem. Podáváme po lžičkách 3× denně (i častěji) před jídlem.
Dobře připravenou lněnou kaši mnohé děti přijmou jako běžnou součást denního jídelníčku.
Prevence
- Pravidelnost ve vyprazdňování.
- U batolat rituály: Při užívání nočníčku umístění v klidném, spíše tmavším zákoutí místnosti.
- Nedávat dítěti hračky, sedí-li na nočníčku. Místo hraček je lepší pohádka. Každý den může být stejná (opět Pavlovův reflex).
- Nenutit dítě k vyprázdnění za každou cenu na nočníčku v co nejnižším věku. Schopnost vyprázdnit se na nočníčku je velmi individuální, každé dítě k tomu dospěje v jiném věku.
- Dostatek tekutin, pravidelná strava.
- V potravě dostatek vlákniny: neloupané ovoce, zelenina, celozrnný chléb, jogurty, vymačkaný pomeranč, švestkový či meruňkový kompot.
- Omezit bílé pečivo, borůvky, bílou rýži, vejce natvrdo.